Cage - gibbet
- Magdalena Modrić
- May 12, 2018
- 1 min read
Updated: May 19, 2018
„Država“
Bit kaveza je zastrašujuća. Ometanje slobode ili kažnjavanje za počinjeni zločin. Kavez u obliku čovjeka govori o bespomoćnosti. U srednjem vijeku ovakvi su kavezi slika spore smrti – bez mogućnosti da ih otjera, kroz nekoliko dana čovjeka vrane jedu živog.
Platonovo djelo „Država“ govori o pravedno uređenoj društvenoj zajednici ujedinjenoj pod zajedničkim političkim sustavom. Ideja je ukidanje privatnog vlasništva i podjela zanimanja. Zanemarimo njegovu utopističku misao; čije je zanimanje promjena? Mediji predstavljaju društvo kao humano, ugodno i zabavno, spustimo li naočale koje nam nameću, krenemo li nabrajati disfunkcionalne komponente društva, ne nalazimo kraj.
U čak trinaest država na svijetu odbacivanje religije je kažnjivo. U Kini je povećana kontrola interneta. U Izraelu napadi na imovinu prolaze nekažnjeno. U Pakistanu se sve civile optužene za terorizam uglavnom nepravedno osuđuje na pogubljenje. U Rusiji i Egiptu je sloboda govora ograničena, diskriminacija neograničena. U Saudijskoj Arabiji i Siriji žene nezaštićene od seksualnih napada i mučenja civila nisu nepoznanica.
Nastao je trend odbacivanja države; ljudi se „odjavljuju“ iz države. U Hrvatskoj se zna za njih 17, a u Italiji oko dvjesto tisuća. Tiranija sustava tu ne prestaje.
Što u suvremenome društvu čovjeku znači država?
Dioklecijanovi podrumi / Diocletian's basements, Split




Kommentarer